Akwarystyka w sklepie zoologicznym

Coraz mniej sklepów decyduje się na prowadzenie sprzedaży zwierząt, a jeszcze mniej na prowadzenie akwarystyki, choć jest to bardzo dochodowy dział. Po części jest to wygoda, a niekiedy także strach i obawy które, wynikają z niewiedzy praktycznej lub braku specjalistów mogących poprowadzić taki dział. Nawet sklepy prowadzące akwarystykę popełniają błędy, które niepotrzebnie wpływają na straty w rybach.

Podstawowym błędem, przy przyjęciu ryb jest po dostawie, jest natychmiastowe wlanie ich do akwarium sklepowego bez opisanego wcześniej wymieszania wody i wyrównania temperatury. Wylanie ryb na siatkę i wrzucenie do akwarium także nie jest odpowiednią praktyką.
Aby minimalizować straty należy systematycznie wymieniać część wody i płukać gąbki filtrów. Gąbki energicznie wygniatamy z zanieczyszczeń w wodzie z akwarium do wiadra. Gąbek nie wolno prać w pralce czy płukać pod bieżącą wodą. Nie wolno do ich czyszczenia używać żadnych środków piorących czy dezynfekujących, które zniszczyłyby pokrywające je bakterie denifitrykujące.
W zbiornikach z nowymi gąbkami konieczne jest zastosowanie bakterii, które można dostać w sklepach akwarystycznych. Bardzo ważne jest systematyczne czyszczenie gąbek co 2 – 4 dni, w zależności od ilości ryb w akwarium. Wodę w zależności od jej jakości wymieniamy raz w tygodniu w ilości 80% objętości akwarium, a jeśli ryby źle to znoszą to mniejsze ilości 2 – 3 razy w tygodniu w ilości ok. 1/3 objętości zbiornika.

Zalecamy korzystanie z testów akwarystycznych ( kropelkowe). Pomogą one ustalić parametry wody, która może się różnić w zależności od danej miejscowości. Odpowiednio przygotowana woda pozwoli na odpowiednie przyjęcie nowych mieszkańców zbiornika, a przy tym zniweluje straty we wpuszczanych rybach.
Pracownicy hurtowni Madagaskar chętnie pomogą nie tylko w interpretacji wyników testów, lecz również spróbują razem z Wami rozwiązać problemy z utrzymaniem ryb w akwariach sklepowych.